bookwyrm - en to pt translation catalogue (1038 entries)

en: 
            Links for "<em>%(title)s</em>"
pt: 
            Links de "<em>%(title)s</em>"

en: %(counter)s follower | %(counter)s followers
pt[0]: %(counter)s seguidor
pt[1]: %(counter)s seguidores

en: %(counter)s following
pt: %(counter)s seguindo

en: %(current_year)s Reading Goal
pt: Meta de leitura para %(current_year)s

en: %(display_count)s domain needs review | %(display_count)s domains need review
pt[0]: %(display_count)s domínio precisa ser analisado
pt[1]: %(display_count)s domínios precisam ser analisados

en: %(display_count)s invite request | %(display_count)s invite requests
pt[0]: %(display_count)s pedido de convite
pt[1]: %(display_count)s pedidos de convite

en: %(display_count)s open report | %(display_count)s open reports
pt[0]: %(display_count)s denúncia aberta
pt[1]: %(display_count)s denúncias abertas

en: %(display_count)s user | %(display_count)s users
pt[0]: %(display_count)s usuário
pt[1]: %(display_count)s usuários

en: %(display_counter)s item failed to import. | %(display_counter)s items failed to import.
pt[0]: Falha ao importar %(display_counter)s item.
pt[1]: Falha ao importar %(display_counter)s itens.

en: %(display_counter)s item needs manual approval. | %(display_counter)s items need manual approval.
pt[0]: %(display_counter)s item precisa de aprovação manual.
pt[1]: %(display_counter)s itens precisam de aprovação manual.

en: %(display_name)s left %(ratings_total)s rating, <br />their average rating is %(rating_average)s | %(display_name)s left %(ratings_total)s ratings, <br />their average rating is %(rating_average)s
pt[0]: %(display_name)s fez %(ratings_total)s avaliação, <br />com uma média de %(rating_average)s
pt[1]: %(display_name)s fez %(ratings_total)s avaliações, <br />com uma média de %(rating_average)s

en: %(display_name)s set a goal of reading %(goal)s book in %(year)s,<br /> and achieved %(goal_percent)s%% of that goal | %(display_name)s set a goal of reading %(goal)s books in %(year)s,<br /> and achieved %(goal_percent)s%% of that goal
pt[0]: %(display_name)s definiu a meta de ler %(goal)s livro em %(year)s,<br /> e alcançou %(goal_percent)s%% desse objetivo
pt[1]: %(display_name)s definiu a meta de ler %(goal)s livro sem %(year)s,<br /> e alcançou %(goal_percent)s%% desse objetivo

en: %(format)s, %(pages)s pages
pt: %(format)s, %(pages)s páginas

en: %(formatted_count)s book | %(formatted_count)s books
pt[0]: %(formatted_count)s livro
pt[1]: %(formatted_count)s livros

en: %(half_rating)s star | %(half_rating)s stars
pt[0]: %(half_rating)s estrela
pt[1]: %(half_rating)s estrelas

en: %(languages)s language
pt: Língua: %(languages)s

en: %(list_name)s, a list by %(owner)s
pt: %(list_name)s, uma lista de %(owner)s

en: %(list_name)s, a list by %(owner)s on %(site_name)s
pt: %(list_name)s, uma lista de %(owner)s em %(site_name)s

en: %(mutuals)s follower you follow | %(mutuals)s followers you follow
pt[0]: %(mutuals)s seguidor que você segue
pt[1]: %(mutuals)s seguidores que você segue

en: %(mutuals_display)s follower you follow | %(mutuals_display)s followers you follow
pt[0]: %(mutuals_display)s seguidor que você segue
pt[1]: %(mutuals_display)s seguidores que você segue

en: %(name)s hasn't set a reading goal for %(year)s.
pt: %(name)s não definiu a meta de leitura para %(year)s.

en: %(name)s registration is closed
pt: O cadastro em %(name)s está fechado

en: %(pages)s pages
pt: %(pages)s páginas

en: %(percent)s%% complete!
pt: %(percent)s%% lido!

en: %(rating)s star | %(rating)s stars
pt[0]: %(rating)s estrela
pt[1]: %(rating)s estrelas

en: %(shared_books)s book on your shelves | %(shared_books)s books on your shelves
pt[0]: %(shared_books)s livro em sua estante
pt[1]: %(shared_books)s livros em suas estantes

en: %(site_name)s home page
pt: Página inicial de %(site_name)s

en: %(site_name)s is part of <em>BookWyrm</em>, a network of independent, self-directed communities for readers. While you can interact seamlessly with users anywhere in the <a href="https://joinbookwyrm.com/instances/" target="_blank">BookWyrm network</a>, this community is unique.
pt: %(site_name)s é parte da <em>BookWyrm</em>, uma rede independente e autogestionada para leitores. Apesar de você poder interagir diretamente com usuários de toda a <a href="https://joinbookwyrm.com/instances/" target="_blank">rede BookWyrm</a>, esta comunidade é única.

en: %(site_name)s search
pt: Busca %(site_name)s

en: %(site_name)s's moderators and administrators keep the site up and running, enforce the <a href="coc_path">code of conduct</a>, and respond when users report spam and bad behavior.
pt: Moderadores/as e administradores/as de %(site_name)s mantêm o site funcionando, aplicam o <a href="coc_path">código de conduta</a> e respondem quando usuários denunciam spam e mau comportamento.

en: %(username)s has no followers
pt: %(username)s não tem seguidores

en: %(username)s has read <a href="%(path)s">%(read_count)s of %(goal_count)s books</a>.
pt: %(username)s leu <a href="%(path)s">%(read_count)s de %(goal_count)s livros</a>.

en: %(username)s isn't following any users
pt: %(username)s não segue ninguém

en: %(username)s's %(year)s Books
pt: Livros de %(username)s de %(year)s

en: %(username)s's books
pt: livros de %(username)s

en: %(value)s is not a valid remote_id
pt: %(value)s não é um remote_id válido

en: %(value)s is not a valid username
pt: %(value)s não é um nome de usuário válido

en: %(year)s <em>in the books</em>
pt: <em>Os livros de</em> %(year)s

en: %(year)s Reading Goal
pt: Meta de leitura para %(year)s

en: %(year)s Reading Progress
pt: Progresso de leitura de %(year)s

en: %(year)s in the books
pt: Os livros de %(year)s

en: (%(no_page_number)s book doesn’t have pages) | (%(no_page_number)s books don’t have pages)
pt[0]: (%(no_page_number)s livro não tem páginas cadastradas)
pt[1]: (%(no_page_number)s livros não têm páginas cadastradas)

en: (%(review_count)s review) | (%(review_count)s reviews)
pt[0]: (%(review_count)s resenha)
pt[1]: (%(review_count)s resenhas)

en: (Optional)
pt: (Opcional)

en: (Page %(page)s)
pt: (Página %(page)s)

en: (Recommended if registration is open)
pt: (Recomendado se o cadastro estiver aberto)

en: (View reports)
pt: (Ver denúncias)

en: (showing %(start)s-%(end)s)
pt: (mostrando %(start)s-%(end)s)

en: <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> has the most divisive ratings of any book on %(site_name)s.
pt: <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> tem a avaliação mais polêmica de toda a instância %(site_name)s.

en: <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> is %(site_name)s's most beloved book, with an average rating of %(rating)s out of 5.
pt: <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> é o livro favorito da instância %(site_name)s, com uma avaliação média de %(rating)s em 5.

en: <a href="%(path)s">%(title)s</a> by
pt: <a href="%(path)s">%(title)s</a> de

en: <a href="%(path)s/editions">%(count)s editions</a>
pt: <a href="%(path)s/editions">%(count)s edições</a>

en: <a href="%(related_path)s">replied</a> to your <a href="%(parent_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
pt: <a href="%(related_path)s">respondeu</a> ao seu <a href="%(parent_path)s">comentário sobre <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_path)s">replied</a> to your <a href="%(parent_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
pt: <a href="%(related_path)s">respondeu</a> à sua <a href="%(parent_path)s">citação de <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_path)s">replied</a> to your <a href="%(parent_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
pt: <a href="%(related_path)s">respondeu</a> à sua <a href="%(parent_path)s">resenha de <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_path)s">replied</a> to your <a href="%(parent_path)s">status</a>
pt: <a href="%(related_path)s">respondeu</a> à sua <a href="%(parent_path)s">publicação</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> commented on <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
pt: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> comentou <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> finished reading <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
pt: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> terminou de ler <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> quoted <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
pt: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> citou <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> rated <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
pt: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> avaliou <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> reviewed <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
pt: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> resenhou <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> says:
pt: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> diz:

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> started reading <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
pt: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> começou a ler <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> wants to read <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
pt: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> quer ler <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <em>%(display_name)s’s</em> year of reading
pt: O ano de leitura de <em>%(display_name)s</em>

en: <em>No notes</em>
pt: <em>Sem notas</em>

en: <strong>%(account)s</strong> could not be found or <code>%(remote_domain)s</code> does not support identity discovery
pt: <strong>%(account)s</strong> não pode ser encontrado(a) ou <code>%(remote_domain)s</code> não permite a descoberta de identidade

en: <strong>%(account)s</strong> has blocked you
pt: <strong>%(account)s</strong> te bloqueou

en: <strong>%(account)s</strong> is not a valid username
pt: <strong>%(account)s</strong> não é um nome de usuário válido

en: <strong>%(account)s</strong> was found but <code>%(remote_domain)s</code> does not support 'remote follow'
pt: <strong>%(account)s</strong> foi encontrado(a) mas <code>%(remote_domain)s</code> não permite seguir remotamente

en: <strong>%(pages)s</strong> pages
pt: <strong>%(pages)s</strong> páginas

en: @%(reporter)s has flagged behavior by @%(reportee)s for moderation.
pt: @%(reporter)s sinalizou o comportamento de @%(reportee)s para moderação.

en: A <a href="%(book_path)s">different edition</a> of this book is on your <a href="%(shelf_path)s">%(shelf_name)s</a> shelf.
pt: Uma <a href="%(book_path)s">edição diferente</a> deste livro está em sua estante <a href="%(shelf_path)s">%(shelf_name)s</a>.

en: A confirmation code has been sent to the email address you used to register your account.
pt: Um código de confirmação foi enviado para o e-mail com que você cadastrou sua conta.

en: A link to reset your password will be sent to your email address
pt: Um link para redefinir sua senha será enviada para seu e-mail

en: A little bit about you
pt: Um pouco sobre você

en: A new <a href="%(path)s">report</a> needs moderation.
pt: Uma nova <a href="%(path)s">denúncia</a> para moderação.

en: A password reset link was sent to {email}
pt: Um link para redefinição da senha foi enviado para {email}

en: A transient error or timeout caused the external data source to be unavailable.
pt: Um erro temporário ou timeout fez com que a fonte de dados externa ficasse inacessível.

en: A user with that username already exists.
pt: Já existe um usuário com este nome.

en: A user with this email already exists.
pt: Já existe um usuário com este endereço de e-mail.

en: About
pt: Sobre

en: About %(site_name)s
pt: Sobre %(site_name)s

en: Accept
pt: Aceitar

en: Accepted
pt: Aceita

en: Access level:
pt: Nível de acesso:

en: Account
pt: Conta

en: Action
pt: Ação

en: Actions
pt: Ações

en: Active
pt: Ativo

en: Active this month
pt: Ativo neste mês

en: Active users:
pt: Usuários ativos:

en: Active:
pt: Ativo:

en: Activity
pt: Atividade

en: Add
pt: Adicionar

en: Add "<em>%(title)s</em>" to this list
pt: Adicionar "<em>%(title)s</em>" a esta lista

en: Add Another Author
pt: Adicionar outro/a autor/a

en: Add Author
pt: Adicionar autor/a

en: Add Authors:
pt: Adicionar autores/as:

en: Add Book
pt: Adicionar livro

en: Add Books
pt: Adicionar livros

en: Add Description
pt: Adicionar descrição

en: Add IP address
pt: Adicionar endereço de IP

en: Add Rule
pt: Adicionar regra

en: Add books
pt: Adicione livros

en: Add cover
pt: Adicionar capa

en: Add domain
pt: Adicionar domínio

en: Add file link
pt: Adicionar link do arquivo

en: Add instance
pt: Adicionar instância

en: Add link to file
pt: Adicionar link ao arquivo

en: Add new members!
pt: Adicione novos membros!

en: Add notes
pt: Adicionar anotações

en: Add read dates
pt: Adicionar registro de leitura

en: Add read dates for "<em>%(title)s</em>"
pt: Adicionar datas de leitura de "<em>%(title)s</em>"

en: Add rule
pt: Adicionar regra

en: Add the file name using the form below to make it available in the application interface.
pt: Adicione o nome do arquivo utilizando o formulário abaixo para deixá-lo disponível na interface do sistema.

en: Add theme
pt: Adicionar tema

en: Add to list
pt: Adicionar à lista

en: Add to your books
pt: Adicionar aos seus livros

en: Added by
pt: Adicionado por

en: Added by <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>
pt: Adicionado por <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>

en: Added:
pt: Adicionado:

en: Additional info:
pt: Informações adicionais:

en: Address
pt: Endereço

en: Admin email:
pt: E-mail da administração:

en: Admin key:
pt: Chave de administração:

en: Administration
pt: Administração

en: Aliases:
pt: Pseudônimos:

en: All
pt: Todas

en: All Lists
pt: Todas as listas

en: All books
pt: Todos os livros

en: All known users
pt: Todos os usuários conhecidos

en: All messages
pt: Todas as mensagens

en: All the books %(display_name)s read in %(year)s
pt: Todos os livros lidos por %(display_name)s em %(year)s

en: All users from this instance will be deactivated.
pt: Todos os usuários desta instância serão desativados.

en: All users from this instance will be re-activated.
pt: Todos os usuários desta instância serão reativados.

en: Allow invite requests
pt: Permitir solicitação de convites

en: Allow registration
pt: Permitir cadastro

en: Alternatively, you can try enabling more status types
pt: Uma outra opção é habilitar mais tipos de publicação

en: An admin key was created when you installed BookWyrm. You can get your admin key by running <code>./bw-dev admin_code</code> from the command line on your server.
pt: Uma chave de administração foi criada quando você instalou a BookWyrm. Você pode consultar a sua executando <code>./bw-dev admin_code</code> na linha de comando de seu servidor.

en: An excerpt from '%(book_title)s'
pt: Um trecho de '%(book_title)s'

en: An optional note that will be displayed with the book.
pt: Uma anotação opcional será mostrada com o livro.

en: An update is available! You're running v%(current)s and the latest release is %(available)s.
pt: Há uma atualização disponível! Você está usando a v%(current)s e o último lançamento é %(available)s.

en: Announcement
pt: Aviso

en: Announcement content
pt: Conteúdo do aviso

en: Announcements
pt: Avisos

en: Anti-Corporate
pt: Anticorporativa

en: Any
pt: Qualquer um

en: Any traffic from this IP address will get a 404 response when trying to access any part of the application.
pt: Todo tráfego deste IP receberá uma resposta 404 ao tentar acessar qualquer parte desta aplicação.

en: Anyone can add books to this list
pt: Qualquer pessoa pode adicionar livros à lista

en: Anyone can suggest books, subject to your approval
pt: Qualquer pessoa pode sugerir livros para sua aprovação

en: Apply filters
pt: Aplicar filtros

en: Approve
pt: Aprovar

en: Approved
pt: Aprovado

en: Approving a suggestion will permanently add the suggested book to your shelves and associate your reading dates, reviews, and ratings with that book.
pt: Aprovar uma sugestão adicionará permanentemente o livro sugerido às suas estantes e associará suas datas de leitura, resenhas e avaliações aos do livro.

en: Are you sure you want to delete <strong>%(username)s</strong>'s account? This action cannot be undone. To proceed, please enter your password to confirm deletion.
pt: Você tem certeza que quer excluir a conta de <strong>%(username)s</strong>'s? Esta ação não poderá ser desfeita. Para confirmar a exclusão por favor digite sua senha.

en: As an admin, you'll be able to configure the instance name and information, and moderate your instance. This means you will have access to private information about your users, and are responsible for responding to reports of bad behavior or spam.
pt: Como administrador/a você poderá configurar o nome da instância e a descrição, além de moderá-la. Isso quer dizer que você terá acesso a informações particulares de seus usuários e se tornará responsável por analisar denúncias de mau comportamento e spam.

en: Ascending
pt: Crescente

en: At percent:
pt: Na porcentagem:

en: At this time, reports are <em>not</em> being generated automatically, and you must manually trigger a scan.
pt: Neste momento os relatórios <em>não</em> estão sendo gerados automaticamente; você deve iniciar manualmente uma verificação.

en: Audiobook
pt: Audiolivro

en: Author
pt: Autor/a

en: Author Identifiers
pt: Identificadores do/a autor/a

en: Author details
pt: Detalhes do/a autor/a

en: Author of
pt: Autor/a de

en: Author page for %(name)s
pt: Página de autor/a de %(name)s

en: Authors
pt: Autores/as

en: Auto-moderation rules
pt: Regras de moderação automática

en: Auto-moderation rules will create reports for any local user or status with fields matching the provided string.
pt: As regras de moderação automática produzirão relatórios para qualquer usuário local ou publicação com textos idênticos ao fornecido.

en: Automatically generated report
pt: Relatório gerado automaticamente

en: Availability:
pt: Disponibilidade:

en: Available Themes
pt: Temas disponíveis

en: Available for loan
pt: Disponível para empréstimo

en: Avatar:
pt: Imagem de perfil:

en: Back
pt: Voltar

en: Back to pending requests
pt: Voltar às solicitações pendentes

en: Back to reports
pt: Voltar às denúncias

en: Back to users
pt: Voltar aos usuários

en: Bio:
pt: Sobre mim:

en: Birth date:
pt: Data de nascimento:

en: Block
pt: Bloquear

en: Block domain
pt: Bloquear domínio

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: Blocked Users
pt: Usuários bloqueados

en: Blocked by count:
pt: Bloqueado por:

en: Blocked by us:
pt: Bloqueados por nós:

en: Book
pt: Livro

en: Book Identifiers
pt: Identificadores do livro

en: Book Title
pt: Título do livro

en: Book cover preview
pt: Pré-visualização da capa

en: BookWyrm has been updated since this import with a bug fix
pt: Desde a importação a BookWyrm foi atualizada com uma correção de bugs

en: BookWyrm hosted on <a style="color: #3273dc;" href="https://%(domain)s">%(site_name)s</a>
pt: BookWyrm hospedada em <a style="color: #3273dc;" href="https://%(domain)s">%(site_name)s</a>

en: BookWyrm users
pt: Usuários da BookWyrm

en: BookWyrm's source code is freely available. You can contribute or report issues on <a href="https://github.com/mouse-reeve/bookwyrm">GitHub</a>.
pt: O código-fonte da BookWyrm está disponível gratuitamente. Você pode contribuir ou reportar problemas no <a href="https://github.com/mouse-reeve/bookwyrm">GitHub</a>.

en: Books
pt: Livros

en: Books Timeline
pt: Linha do tempo dos livros

en: Books by %(name)s
pt: Livros de %(name)s

en: Boost
pt: Compartilhar

en: Boost status
pt: Compartilhar publicação

en: Born:
pt: Nascimento:

en: Can't find your code?
pt: Não recebeu seu código?

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Change Password
pt: Alterar senha

en: Check you have the correct username before trying again
pt: Verifique se o nome de usuário está correto antes de tentar novamente

en: Check you have the correct username before trying again.
pt: Verifique se o nome de usuário está correto antes de tentar novamente.

en: Choose wisely! Your username cannot be changed.
pt: Escolha com sabedoria! Seu nome de usuário não poderá ser mudado.

en: Clear filters
pt: Limpar filtros

en: Clear search
pt: Limpar pesquisa

en: Click to add cover
pt: Clique para adicionar uma capa

en: Click to enlarge
pt: Clique para aumentar

en: Close
pt: Fechar

en: Closed
pt: Fechada

en: Code of Conduct
pt: Código de conduta

en: Code of conduct:
pt: Código de conduta:

en: Color:
pt: Cor:

en: Comment
pt: Comentar

en: Comment:
pt: Comentário:

en: Comments
pt: Comentários

en: Community
pt: Comunidade

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Confirm Book Info
pt: Confirmar informações do livro

en: Confirm Email
pt: Confirmar email

en: Confirm email
pt: Confirmar e-mail

en: Confirm password:
pt: Confirmar senha:

en: Confirm your email address
pt: Confirme seu endereço de e-mail

en: Confirmation code:
pt: Código de confirmação:

en: Contact site admin
pt: Falar com a administração

en: Contact your admin or <a href='https://github.com/bookwyrm-social/bookwyrm/issues'>open an issue</a> if you are seeing unexpected failed items.
pt: Fale com a administração ou <a href='https://github.com/bookwyrm-social/bookwyrm/issues'>crie um problema</a> se você perceber itens com erros inesperados.

en: Content
pt: Conteúdo

en: Content warning
pt: Aviso de conteúdo

en: Continue
pt: Continuar

en: Copied!
pt: Copiado!

en: Copy address
pt: Copiar endereço

en: Copy embed code
pt: Copiar código de incorporação

en: Copy the theme file into the <code>bookwyrm/static/css/themes</code> directory on your server from the command line.
pt: Copie o arquivo do tema para a pasta <code>bookwyrm/static/css/themes</code> em seu servidor pela linha de comando.

en: Could not find a match for book
pt: Não foi possível encontrar o livro

en: Cover
pt: Capa

en: Create Announcement
pt: Criar aviso

en: Create Invite
pt: Criar convite

en: Create List
pt: Criar lista

en: Create a Group
pt: Criar grupo

en: Create an Account
pt: Criar conta

en: Create group
pt: Criar grupo

en: Create list
pt: Criar lista

en: Create shelf
pt: Criar estante

en: Create your account
pt: Crie sua conta

en: Create your profile
pt: Crie seu perfil

en: Created and curated by <a href="%(path)s">%(username)s</a>
pt: Criada e organizada por <a href="%(path)s">%(username)s</a>

en: Created by <a href="%(path)s">%(username)s</a>
pt: Criada por <a href="%(path)s">%(username)s</a>

en: Created by <a href="%(userpath)s">%(username)s</a> and managed by <a href="%(grouppath)s">%(groupname)s</a>
pt: Criada por <a href="%(userpath)s">%(username)s</a> e gerenciada por <a href="%(grouppath)s">%(groupname)s</a>

en: Creating a new author: %(name)s
pt: Criando um/a novo/a autor/a: %(name)s

en: Curate
pt: Moderar

en: Curated
pt: Moderada

en: Current Rules
pt: Regras atuais

en: Currently Reading
pt: Lendo atualmente

en: Danger
pt: Perigo

en: Dashboard
pt: Painel

en: Data file:
pt: Arquivo de dados:

en: Data source:
pt: Fonte dos dados:

en: Date Added
pt: Data de inclusão

en: Date accepted
pt: Data de aceitação

en: Date added
pt: Adicionada em

en: Date requested
pt: Data da solicitação

en: Days
pt: Dias

en: Deactivation reason:
pt: Motivo de desativação:

en: Death date:
pt: Data da morte:

en: Decentralized
pt: Descentralizada

en: Default interface language:
pt: Idioma padrão da interface:

en: Default post privacy:
pt: Privacidade padrão das publicações:

en: Default theme:
pt: Tema padrão:

en: Delete
pt: Excluir

en: Delete Account
pt: Excluir conta

en: Delete group
pt: Excluir grupo

en: Delete list
pt: Excluir lista

en: Delete notifications
pt: Limpar notificações

en: Delete shelf
pt: Excluir estante

en: Delete status
pt: Excluir publicação

en: Delete these read dates
pt: Excluir estas datas de leitura

en: Delete these read dates?
pt: Excluir as datas de leitura?

en: Delete this group?
pt: Deletar grupo?

en: Delete this list?
pt: Deletar esta lista?

en: Delete this progress update
pt: Excluir esta atualização de andamento

en: Deleting your account cannot be undone. The username will not be available to register in the future.
pt: A exclusão de sua conta não poderá ser desfeita. O nome de usuário não estará disponível para cadastro no futuro.

en: Descending
pt: Decrescente

en: Description:
pt: Descrição:

en: Details
pt: Detalhes

en: Details:
pt: Detalhes:

en: Deutsch (German)
pt: Deutsch (Alemão)

en: Died:
pt: Morte:

en: Direct Messages
pt: Mensagens diretas

en: Direct Messages with <a href="%(path)s">%(username)s</a>
pt: Mensagens diretas com <a href="%(path)s">%(username)s</a>

en: Direction
pt: Sentido

en: Directory
pt: Diretório

en: Discard
pt: Descartar

en: Discover
pt: Explorar

en: Discover your stats for %(year)s!
pt: Descubra suas estatísticas de %(year)s!

en: Discoverable:
pt: Publicamente visível:

en: Dismiss message
pt: Dispensar mensagem

en: Display
pt: Exibir

en: Display name:
pt: Nome de exibição:

en: Display settings
pt: Configurações de exibição

en: Documentation
pt: Documentação

en: Does Not Expire
pt: Não expira

en: Does everything look right?
pt: Tudo está correto?

en: Domain
pt: Domínio

en: Domain block
pt: Bloqueio de domínio

en: Domain:
pt: Domínio:

en: Don't show suggested users
pt: Não mostrar usuários sugeridos

en: Edit
pt: Editar

en: Edit "%(book_title)s"
pt: Editar "%(book_title)s"

en: Edit Announcement
pt: Editar aviso

en: Edit Author
pt: Editar autor/a

en: Edit Author:
pt: Editar autor/a:

en: Edit Book
pt: Editar livro

en: Edit Goal
pt: Editar meta

en: Edit Group
pt: Editar grupo

en: Edit List
pt: Editar lista

en: Edit Profile
pt: Editar perfil

en: Edit Shelf
pt: Editar estante

en: Edit group
pt: Editar grupo

en: Edit links
pt: Editar links

en: Edit notes
pt: Editar anotações

en: Edit profile
pt: Editar perfil

en: Edit read dates
pt: Editar registro de leitura

en: Edit shelf
pt: Editar estante

en: Edit status
pt: Editar publicação

en: Editions of %(book_title)s
pt: Edições de %(book_title)s

en: Editions of <a href="%(work_path)s">"%(work_title)s"</a>
pt: Edições de <a href="%(work_path)s">"%(work_title)s"</a>

en: Email
pt: E-mail

en: Email Blocklist
pt: Lista de bloqueio de e-mails

en: Email address:
pt: Endereço de e-mail:

en: Email preference
pt: Preferências de email

en: Email sender:
pt: Remetente dos emails:

en: Email:
pt: E-mail:

en: Embed this list on a website
pt: Incorpore esta lista em um site

en: Enable image thumbnails:
pt: Ativar miniaturas de imagens:

en: Enable preview images:
pt: Ativar imagens na pré-visualização:

en: End date
pt: Data final

en: End date:
pt: Data final:

en: English
pt: English (Inglês)

en: Error following from %(sitename)s
pt: Erro ao seguir de %(sitename)s

en: Error loading book
pt: Erro ao carregar livro

en: Error posting status
pt: Erro ao publicar

en: Español (Spanish)
pt: Español (Espanhol)

en: Event date:
pt: Data do evento:

en: Everything else
pt: Todo o resto

en: Expires
pt: Vence em

en: Expiry:
pt: Vencimento:

en: External links
pt: Links externos

en: Failed items
pt: Itens cuja importação falhou

en: Failed to load cover
pt: Erro ao carregar capa

en: Failed:
pt: Falhou:

en: False
pt: Falso

en: Federated
pt: Federado

en: Federated Instances
pt: Instâncias federadas

en: Federated community
pt: Comunidade federada

en: Feed
pt: Novidades

en: File
pt: Arquivo

en: File Links
pt: Links de arquivo

en: File exceeds maximum size: 10MB
pt: Arquivo excede o tamanho máximo: 10MB

en: File type:
pt: Tipo do arquivo:

en: Filetype
pt: Tipo do arquivo

en: Filters
pt: Filtros

en: Filters are applied
pt: Filtros aplicados

en: Find friends
pt: Encontre amigos

en: Find more information at isni.org
pt: Conheça mais em isni.org

en: Finish
pt: Finalizar

en: Finish "%(book_title)s"
pt: Terminar "%(book_title)s"

en: Finish "<em>%(book_title)s</em>"
pt: Terminar "<em>%(book_title)s</em>"

en: Finish reading
pt: Terminar de ler

en: Finished
pt: Terminado

en: Finished reading
pt: Terminou de ler

en: First published date:
pt: Data da primeira publicação:

en: Flag statuses
pt: Sinalizar publicações

en: Flag users
pt: Sinalizar usuários

en: Follow
pt: Seguir

en: Follow %(username)s
pt: Seguir %(username)s

en: Follow %(username)s from another Fediverse account like BookWyrm, Mastodon, or Pleroma.
pt: Siga %(username)s de outra conta no fediverso, como BookWyrm, Mastodon ou Pleroma.

en: Follow %(username)s on the fediverse
pt: Siga %(username)s no fediverso

en: Follow @%(username)s
pt: Seguir @%(username)s

en: Follow Requests
pt: Solicitações para seguir

en: Follow from %(sitename)s
pt: Seguir de %(sitename)s

en: Follow on Fediverse
pt: Seguir no fediverso

en: Follow!
pt: Seguir!

en: Followed by them:
pt: Seguidos por eles:

en: Followed by us:
pt: Seguido por nós:

en: Followers
pt: Seguidores

en: Followers-only
pt: Apenas seguidores

en: Following
pt: Seguindo

en: Follows you
pt: Segue você

en: Footer Content
pt: Conteúdo do rodapé

en: Forgot your password?
pt: Esqueceu sua senha?

en: Format details:
pt: Detalhes do formato:

en: Format:
pt: Formato:

en: Français (French)
pt: Français (Francês)

en: Free
pt: Gratuito

en: Friendly
pt: Amigável

en: Galego (Galician)
pt: Galego (Galego)

en: Generate New Invite
pt: Gerar novo convite

en: Get a copy
pt: Obter uma cópia

en: Goal privacy:
pt: Privacidade da meta:

en: Goodreads key:
pt: Chave Goodreads:

en: Group
pt: Grupo

en: Group Description:
pt: Descrição do grupo:

en: Group Name:
pt: Nome do grupo:

en: Group members can add to and remove from this list
pt: Membros do grupo podem adicionar e remover itens da lista

en: Groups
pt: Grupos

en: Groups: %(username)s
pt: Grupos: %(username)s

en: Hardcover
pt: Capa dura

en: Have you read %(book_title)s?
pt: Você leu %(book_title)s?

en: Help
pt: Ajuda

en: Hi there,
pt: Olá,

en: Hide followers and following on profile
pt: Esconder quem sigo e seguidores no perfil

en: Hide status
pt: Esconder publicação

en: Home
pt: Página inicial

en: Home Timeline
pt: Linha do tempo

en: How to add a theme
pt: Como adicionar um tema

en: IP Address Blocklist
pt: Lista de bloqueios de IP

en: IP Address:
pt: Endereço de IP:

en: If you didn't request to reset your password, you can ignore this email.
pt: Se você não solicitou a redefinição de senha, ignore este e-mail.

en: Ignore
pt: Ignora

en: Ignored Invite Requests
pt: Ignorar solicitações de convite

en: Images
pt: Imagens

en: Import
pt: Importar

en: Import Blocklist
pt: Importar lista de bloqueio

en: Import Books
pt: Importar livros

en: Import Status
pt: Status da importação

en: Import Troubleshooting
pt: Solução de problemas de importação

en: Import block list
pt: Importar lista de bloqueio

en: Import book
pt: Importar livro

en: Import preview unavailable.
pt: Pré-visualização de importação indisponível.

en: Import started:
pt: Importação iniciada:

en: Imported
pt: Importado

en: Imports
pt: Importações

en: In %(year)s, %(display_name)s read %(books_total)s book<br />for a total of %(pages_total)s pages! | In %(year)s, %(display_name)s read %(books_total)s books<br />for a total of %(pages_total)s pages!
pt[0]: Em %(year)s, %(display_name)s leu %(books_total)s livro,<br />um total de %(pages_total)s páginas!
pt[1]: Em %(year)s, %(display_name)s leu %(books_total)s livros,<br />um total de %(pages_total)s páginas!

en: In progress
pt: Em curso

en: Inactive
pt: Inativo

en: Include reviews
pt: Incluir resenhas

en: Include spoiler alert
pt: Incluir alerta de spoiler

en: Installing BookWyrm
pt: Instalando a BookWyrm

en: Instance Activity
pt: Atividade da instância

en: Instance Configuration
pt: Configuração da instância

en: Instance Info
pt: Informações da instância

en: Instance Name:
pt: Nome da instância:

en: Instance Settings
pt: Configurações da instância

en: Instance Setup
pt: Configuração da instância

en: Instance description:
pt: Descrição da instância:

en: Instance details
pt: Detalhes da instância

en: Instance domain:
pt: Domínio da instância:

en: Instance name
pt: Nome da instância

en: Instance:
pt: Instância:

en: Interval:
pt: Intervalo:

en: Inventaire ID:
pt: ID Inventaire:

en: Invite
pt: Convidar

en: Invite Requests
pt: Solicitações de convite

en: Invite request text:
pt: Texto solicitação de convite:

en: Invites
pt: Convites

en: Is "%(name)s" one of these authors?
pt: "%(name)s" é uma das pessoas citadas abaixo?

en: Is this an edition of an existing work?
pt: É uma edição de uma obra já registrada?

en: Italiano (Italian)
pt: Italiano (Italiano)

en: Jane Doe
pt: Fulana

en: Join
pt: Registrar

en: Join %(name)s
pt: Junte-se a %(name)s

en: Join Bookwyrm
pt: Participe da BookWyrm

en: Join Directory
pt: Junte-se ao diretório

en: Join Now
pt: Inscreva-se

en: Joined %(date)s
pt: Entrou %(date)s

en: Language:
pt: Idioma:

en: Languages:
pt: Idiomas:

en: Last Active
pt: Última atividade

en: Last active date:
pt: Data da última atividade:

en: Last edited by:
pt: Editado pela última vez por:

en: Learn more <a href="https://%(domain)s%(about_path)s">about %(site_name)s</a>.
pt: Saiba mais <a href="https://%(domain)s%(about_path)s">sobre %(site_name)s</a>.

en: Learn more about %(site_name)s:
pt: Saiba mais sobre %(site_name)s:

en: Learn more about moderation
pt: Aprenda mais sobre moderação

en: Leave a rating
pt: Deixe uma avaliação

en: Leave group
pt: Sair do grupo

en: Leaving BookWyrm
pt: Saindo da BookWyrm

en: Let's log in first...
pt: Vamos entrar primeiro...

en: Librarything key:
pt: Chave Librarything:

en: Lietuvių (Lithuanian)
pt: Lietuvių (Lituano)

en: Like
pt: Curtir

en: Like status
pt: Curtir publicação

en: Link Domains
pt: Domínios de links

en: Link domains must be approved before they are shown on book pages. Please make sure that the domains are not hosting spam, malicious code, or deceptive links before approving.
pt: Os domínios devem ser aprovados antes de poderem ser exibidos nas páginas dos livros. Certifique-se de que os domínios não estejam hospedando spam, códigos maliciosos ou links enganosos antes de aprová-los.

en: Links from this domain will be removed until your report has been reviewed.
pt: Links deste domínio serão excluídos até sua denúncia ser analisada.

en: Links from unknown domains will need to be approved by a moderator before they are added.
pt: Links de domínios desconhecidos precisarão ser aprovados por um/a moderador/a antes de serem adicionados.

en: List Order
pt: Ordem de inserção

en: List curation:
pt: Configuração da lista:

en: List position
pt: Posição na lista

en: Lists
pt: Listas

en: Lists: %(username)s
pt: Listas: %(username)s

en: Load %(count)d unread status | Load %(count)d unread statuses
pt[0]: Carregar %(count)d publicação não lida
pt[1]: Carregar %(count)d publicações não lidas

en: Load cover from url:
pt: Carregar capa do endereço:

en: Load data
pt: Carregar informações

en: Load results from other catalogues
pt: Carregar resultados de outros acervos

en: Loading data will connect to <strong>%(source_name)s</strong> and check for any metadata about this author which aren't present here. Existing metadata will not be overwritten.
pt: Para carregar informações nos conectaremos a <strong>%(source_name)s</strong> e buscaremos metadados que ainda não temos sobre este/a autor/a. Metadados já existentes não serão substituídos.

en: Loading data will connect to <strong>%(source_name)s</strong> and check for any metadata about this book which aren't present here. Existing metadata will not be overwritten.
pt: Para carregar informações nos conectaremos a <strong>%(source_name)s</strong> e buscaremos metadados que ainda não temos sobre este livro. Metadados já existentes não serão substituídos.

en: Local users
pt: Usuários locais

en: Locked account
pt: Conta bloqueada

en: Log in
pt: Entrar

en: Log in to %(sitename)s
pt: Entrar em %(sitename)s

en: Log in to import or add books.
pt: Entre para importar ou adicionar livros.

en: Log out
pt: Sair

en: Login
pt: Entrar

en: Logo small:
pt: Logo pequeno:

en: Main navigation menu
pt: Menu de navegação principal

en: Make page private
pt: Tornar a página particular

en: Make page public
pt: Tornar a página pública

en: Make sure everything looks right before proceeding
pt: Certifique-se de que tudo está correto antes de prosseguir

en: Make your profile discoverable to other BookWyrm users.
pt: Listar seu perfil no diretório para que outros usuários da BookWyrm te descubram.

en: Manage Users
pt: Gerenciar usuários

en: Managed by <a href="%(path)s">%(username)s</a>
pt: Gerenciado por <a href="%(path)s">%(username)s</a>

en: Manager
pt: Gerente

en: Manually add book
pt: Adicionar livro manualmente

en: Manually approve followers
pt: Aprovar seguidores manualmente

en: Manually approve followers:
pt: Aprovar seguidores manualmente:

en: Manually approved followers:
pt: Seguidores manualmente aprovados:

en: Max uses
pt: Máximo de usos

en: Meet your admins
pt: Conheça a administração

en: Members of this group can create group-curated lists.
pt: Membros deste grupo podem criar listas organizadas coletivamente.

en: Mentions
pt: Menções

en: Message reporter
pt: Enviar mensagem a quem denunciou

en: Metadata
pt: Metadados

en: Moderation
pt: Moderação

en: Moderator
pt: Moderador/a

en: Moderator Comments
pt: Comentários da moderação

en: Moderator deletion
pt: Exclusão de moderador

en: Moderator suspension
pt: Suspensão de moderador

en: More %(site_name)s users want to read <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> than any other book.
pt: O livro mais desejado de toda a instância %(site_name)s é <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a>.

en: More about this site
pt: Mais sobre este site

en: More info about this report:
pt: Mais informações sobre esta denúncia:

en: More options
pt: Mais opções

en: More shelves
pt: Mais estantes

en: Move book
pt: Mover livro

en: Name:
pt: Nome:

en: Need help?
pt: Precisa de ajuda?

en: Needs manual review
pt: Precisa de resenha manual

en: New password:
pt: Nova senha:

en: New report for %(site_name)s
pt: Nova denúncia em %(site_name)s

en: Next
pt: Próxima

en: No IP addresses currently blocked
pt: Nenhum IP bloqueado

en: No active invites
pt: Nenhum convite ativo

en: No activities yet!
pt: Nenhuma atividade ainda!

en: No announcements found
pt: Nenhum aviso encontrado

en: No available theme files detected
pt: Nenhum arquivo de tema encontrado

en: No books found
pt: Nenhum livro encontrado

en: No books found for "%(query)s"
pt: Nenhum livro encontrado para "%(query)s"

en: No books found matching the query "%(query)s"
pt: Nenhum livro encontrado para "%(query)s"

en: No cover
pt: Sem capa

en: No domains currently approved
pt: Nenhum domínio aprovado atualmente

en: No domains currently blocked
pt: Nenhum domínio bloqueado

en: No domains currently pending
pt: Nenhum domínio pendente de aprovação

en: No email domains currently blocked
pt: Nenhum domínio de e-mail bloqueado

en: No followers you follow
pt: Nenhum seguidor que você segue

en: No instances found
pt: Nenhuma instância encontrada

en: No links available
pt: Nenhum link disponível

en: No links available for this book.
pt: Nenhum link disponível para este livro.

en: No links available for this domain.
pt: Nenhum link disponível para este domínio.

en: No notes provided
pt: Nenhum comentário foi feito

en: No potential members found for "%(user_query)s"
pt: Nenhum membro em potencial encontrado para "%(user_query)s"

en: No rating
pt: Sem avaliação

en: No recent imports
pt: Nenhuma importação recente

en: No reports found.
pt: Nenhuma denúncia encontrada.

en: No requests
pt: Nenhuma solicitação

en: No results found for "%(query)s"
pt: Nenhum resultado encontrado para "%(query)s"

en: No user with that email address was found.
pt: Não há nenhum usuário com este e-mail.

en: No users currently blocked.
pt: Nenhum usuário bloqueado.

en: No users found for "%(query)s"
pt: Nenhum usuário encontrado para "%(query)s"

en: Norsk (Norwegian)
pt: Norsk (Norueguês)

en: Not Found
pt: Não encontrado

en: Not a valid csv file
pt: Não é um arquivo csv válido

en: Not set
pt: Não definido

en: Notes
pt: Notas

en: Notes:
pt: Notas:

en: Notifications
pt: Notificações

en: OCLC Number:
pt: Número OCLC:

en: On page:
pt: Na página:

en: Once the instance is set up, you can promote other users to moderator or admin roles from the admin panel.
pt: Uma vez configurada a instância você poderá promover outros usuários a papeis de moderação ou administração no painel administrativo.

en: One Day
pt: Um dia

en: One Month
pt: Um mês

en: One Week
pt: Uma semana

en: One last step before you join %(site_name)s! Please confirm your email address by clicking the link below:
pt: Último passo antes de participar de %(site_name)s! Por favor, confirme seu e-mail clicando no link abaixo:

en: Only you can add and remove books to this list
pt: Só você pode adicionar ou remover livros

en: Oops!
pt: Opa!

en: Open
pt: Abrir

en: Open image in new window
pt: Abrir imagem em nova janela

en: Openlibrary key
pt: Chave Openlibrary

en: Openlibrary key:
pt: Chave Openlibrary:

en: Options
pt: Opções

en: Or enter the code "%(confirmation_code)s" at login.
pt: Ou insira o código "%(confirmation_code)s" quando entrar.

en: Or enter the code "<code>%(confirmation_code)s</code>" at login.
pt: Ou insira o código "<code>%(confirmation_code)s</code>" quando entrar.

en: Order by
pt: Ordenar por

en: Pages:
pt: Páginas:

en: Paperback
pt: Capa mole

en: Password:
pt: Senha:

en: Pending
pt: Pendente

en: Pending Books
pt: Livros pendentes

en: Permanently delete account
pt: Excluir conta permanentemente

en: Permanently delete user
pt: Excluir usuário permanentemente

en: Permanently deleted
pt: Excluído permanentemente

en: Permission Denied
pt: Permissão negada

en: Physical Properties
pt: Propriedades físicas

en: Places
pt: Lugares

en: Please confirm your email
pt: Por favor, confirme seu email

en: Popular on %(site_name)s
pt: Popular em %(site_name)s

en: Português Europeu (European Portuguese)
pt: Português Europeu (Português Europeu)

en: Português do Brasil (Brazilian Portuguese)
pt: Português do Brasil (Português do Brasil)

en: Position:
pt: Posição:

en: Post
pt: Publicar

en: Post privacy
pt: Privacidade da publicação

en: Post to feed
pt: Publicar

en: Posted by <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>
pt: Publicado por <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>

en: Preferred Timezone:
pt: Fuso horário preferido:

en: Preview
pt: Pré-visualização

en: Previous
pt: Anterior

en: Primary
pt: Primário

en: Privacy
pt: Privacidade

en: Privacy Policy
pt: Política de privacidade

en: Privacy Policy:
pt: Política de privacidade:

en: Privacy setting for imported reviews:
pt: Configurações de privacidade para resenhas importadas:

en: Private
pt: Particular

en: Profile
pt: Perfil

en: Progress
pt: Andamento

en: Progress Updates:
pt: Registro de leitura:

en: Progress:
pt: Andamento:

en: Protocol:
pt: Protocolo:

en: Public
pt: Público

en: Publication
pt: Publicação

en: Published %(date)s
pt: Publicado em %(date)s

en: Published %(date)s by %(publisher)s.
pt: Publicado em %(date)s por %(publisher)s.

en: Published by %(publisher)s.
pt: Publicado por %(publisher)s.

en: Published date:
pt: Data de publicação:

en: Publisher:
pt: Editora:

en: Purchasable
pt: Comprável

en: Quotations
pt: Citações

en: Quote
pt: Citar

en: Quote:
pt: Citação:

en: RSS feed
pt: Feed RSS

en: Rate
pt: Avaliar

en: Rating
pt: Avaliação

en: Re-open
pt: Reabrir

en: Re-send invite
pt: Reenviar convite

en: Re-trying an import can fix missing items in cases such as:
pt: Tentar uma importação novamente pode corrigir itens faltantes como:

en: Read
pt: Lido

en: Reading Goal
pt: Meta de leitura

en: Reading finish date cannot be before start date.
pt: A data de término da leitura não pode ser anterior a de início.

en: Reading goal:
pt: Meta de leitura:

en: Recent Books
pt: Livros recentes

en: Recent Imports
pt: Importações recentes

en: Recently active
pt: Ativo recentemente

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Refresh data
pt: Atualizar informações

en: Registration
pt: Cadastro

en: Registration closed text:
pt: Texto quando o cadastro está fechado:

en: Registrations
pt: Cadastros

en: Reject
pt: Rejeitar

en: Relationships
pt: Relações

en: Remote
pt: Remoto

en: Remote instance
pt: Instância remota

en: Remove
pt: Remover

en: Remove %(name)s
pt: Remover %(name)s

en: Remove @%(username)s
pt: Excluir @%(username)s

en: Remove from
pt: Remover de

en: Remove from %(name)s
pt: Remover de %(name)s

en: Remove rule
pt: Excluir regra

en: Remove theme
pt: Excluir tema

en: Reply
pt: Responder

en: Report
pt: Denunciar

en: Report #%(report_id)s: Link added by @%(username)s
pt: Denúncia #%(report_id)s: Link adicionado por @%(username)s

en: Report #%(report_id)s: Status posted by @%(username)s
pt: Denúncia #%(report_id)s: Publicação de @%(username)s

en: Report #%(report_id)s: User @%(username)s
pt: Denúncia #%(report_id)s: Usuário @%(username)s

en: Report %(domain)s link
pt: Denunciar link %(domain)s

en: Report @%(username)s
pt: Denunciar @%(username)s

en: Report @%(username)s's status
pt: Denunciar publicação de @%(username)s

en: Report spam
pt: Denunciar spam

en: Reported by <a href="%(path)s">@%(username)s</a>
pt: Denunciado por <a href="%(path)s">@%(username)s</a>

en: Reported links
pt: Links denunciados

en: Reported status
pt: Publicação denunciada

en: Reports
pt: Denúncias

en: Reports:
pt: Denúncias:

en: Reports: %(instance_name)s
pt: Denúncias: %(instance_name)s

en: Reports: <small>%(instance_name)s</small>
pt: Denúncias: <small>%(instance_name)s</small>

en: Request an Invitation
pt: Solicitar convite

en: Requested
pt: Solicitada

en: Require users to confirm email address
pt: Exigir que usuários confirmem o e-mail

en: Resend confirmation link
pt: Reenviar link de confirmação

en: Resend link
pt: Reenviar link

en: Reset Password
pt: Redefinir senha

en: Reset password
pt: Redefinir senha

en: Reset your %(site_name)s password
pt: Redefinir sua senha no %(site_name)s

en: Resolve
pt: Solucionar

en: Resolved
pt: Solucionada

en: Results from
pt: Resultados de

en: Retry
pt: Tentar novamente

en: Retry Status
pt: Status da nova tentativa

en: Review
pt: Resenhar

en: Review items
pt: Revisar itens

en: Review of "%(book_title)s" (%(display_rating)s star): %(review_title)s | Review of "%(book_title)s" (%(display_rating)s stars): %(review_title)s
pt[0]: Resenha de "%(book_title)s" (%(display_rating)s estrela): %(review_title)s
pt[1]: Resenha de "%(book_title)s" (%(display_rating)s estrelas): %(review_title)s

en: Review of "%(book_title)s": %(review_title)s
pt: Resenha de "%(book_title)s": %(review_title)s

en: Review:
pt: Resenha:

en: Reviews
pt: Resenhas

en: Row
pt: Linha

en: Run <code>./bw-dev collectstatic</code>.
pt: Execute <code>./bw-dev collectstatic</code>.

en: Run scan
pt: Iniciar verificação

en: Sadly %(display_name)s didn’t finish any books in %(year)s
pt: Infelizmente %(display_name)s não terminou de ler nenhum livro em %(year)s

en: Save
pt: Salvar

en: Save &amp; continue
pt: Salvar &amp; continuar

en: Saved
pt: Salvo

en: Saved Lists
pt: Listas salvas

en: Search
pt: Pesquisar

en: Search editions
pt: Procurar edições

en: Search for a book
pt: Pesquisar livro

en: Search for a book, user, or list
pt: Pesquisar livro, usuário ou lista

en: Search for a user
pt: Procurar usuário

en: Search query
pt: Termo de pesquisa

en: Search to add a user
pt: Pesquisar usuário para adicionar

en: Search type
pt: Tipo de pesquisa

en: See what's new in the local %(site_name)s community
pt: Veja as novidades da comunidade %(site_name)s local

en: Select Group
pt: Selecionar grupo

en: Select a group
pt: Selecione um grupo

en: Self deletion
pt: Autoexclusão

en: Send direct message
pt: Enviar mensagem direta

en: Send invite
pt: Enviar convite

en: Sent
pt: Enviada

en: Separate multiple values with commas.
pt: Separe com vírgulas.

en: Series number:
pt: Número na série:

en: Series:
pt: Série:

en: Server Error
pt: Erro no servidor

en: Set
pt: Definir

en: Set a goal for how many books you'll finish reading in %(year)s, and track your progress throughout the year.
pt: Defina uma meta de quantos livros você lerá em %(year)s e acompanhe seu progresso ao longo do ano.

en: Set display name
pt: Definir nome de exibição

en: Set display name for %(url)s
pt: Definir nome de exibição para %(url)s

en: Set goal
pt: Definir meta

en: Set instance default theme
pt: Definir tema padrão da instância

en: Set up BookWyrm
pt: Configurar a BookWyrm

en: Settings
pt: Configurações

en: Settings saved
pt: Configurações salvas

en: Share this page
pt: Compartilhe esta página

en: Sharing status: <strong>private</strong>
pt: Compartilhamento: <strong>particular</strong>

en: Sharing status: <strong>public with key</strong>
pt: Compartilhamento: <strong>público com chave</strong>

en: Shelf
pt: Estante

en: Shelved
pt: Adicionado

en: Short description:
pt: Descrição curta:

en: Show all updates
pt: Mostrar andamento da leitura

en: Show less
pt: Mostrar menos

en: Show more
pt: Mostrar mais

en: Show reading goal prompt in feed
pt: Mostrar sugestão de meta de leitura na linha do tempo

en: Show rules
pt: Mostrar regras

en: Show status
pt: Mostrar publicação

en: Show suggested users
pt: Mostrar sugestões de usuários

en: Show this account in suggested users
pt: Mostrar conta nas sugestões de usuários

en: Show this account in suggested users:
pt: Mostrar conta nas sugestões de usuários:

en: Sign Up
pt: Cadastrar

en: Site Settings
pt: Configurações do site

en: Skip this step
pt: Ignorar este passo

en: Software version:
pt: Versão do software:

en: Some thoughts on the book
pt: Algumas ideias sobre o livro

en: Something went wrong trying to follow <strong>%(account)s</strong>
pt: Algo deu errado ao tentar seguir <strong>%(account)s</strong>

en: Something went wrong! Sorry about that.
pt: Algo deu errado! Foi mal.

en: Sorry! This invite code is no longer valid.
pt: Desculpe! Este convite não é mais válido.

en: Sorry! We couldn't find that code.
pt: Desculpe! Não encontramos o código.

en: Sort By
pt: Organizar por

en: Sort List
pt: Ordenar lista

en: Sorted ascending
pt: Ordenar de modo crescente

en: Sorted descending
pt: Ordenar de modo decrescente

en: Spoilers ahead!
pt: Alerta de spoiler!

en: Spoilers/content warnings:
pt: Avisos de spoiler/conteúdo:

en: Start "%(book_title)s"
pt: Começar "%(book_title)s"

en: Start "<em>%(book_title)s</em>"
pt: Começar "<em>%(book_title)s</em>"

en: Start date
pt: Data de início

en: Start date:
pt: Data de início:

en: Start reading
pt: Começar a ler

en: Started
pt: Iniciado

en: Started reading
pt: Começou a ler

en: Status
pt: Publicação

en: Status activity
pt: Publicações

en: Status has been deleted
pt: A publicação foi excluída

en: Status updates from {obj.display_name}
pt: Novas publicações de {obj.display_name}

en: Statuses
pt: Publicações

en: Statuses posted
pt: Publicações feitas

en: Statuses posted:
pt: Publicações:

en: String match
pt: Texto correspondente

en: Subjects
pt: Assuntos

en: Submit
pt: Enviar

en: Subtitle:
pt: Subtítulo:

en: Success
pt: Sucesso

en: Success!
pt: Sucesso!

en: Success! Email address confirmed.
pt: Endereço de e-mail confirmado com sucesso.

en: Successfully added rule
pt: Regra adicionada com sucesso

en: Successfully added theme
pt: Tema adicionado com sucesso

en: Successfully blocked:
pt: Bloqueada com sucesso:

en: Successfully posted status
pt: Publicação feita com sucesso

en: Suggest
pt: Sugerir

en: Suggest "<em>%(title)s</em>" for this list
pt: Sugerir "<em>%(title)s</em>" para esta lista

en: Suggest Books
pt: Sugerir livros

en: Suggested
pt: Sugerido

en: Suggested Books
pt: Livros sugeridos

en: Suggested by
pt: Sugerido por

en: Summary:
pt: Bio:

en: Support %(site_name)s on <a href="%(support_link)s" target="_blank">%(support_title)s</a>
pt: Apoie a instância %(site_name)s: <a href="%(support_link)s" target="_blank">%(support_title)s</a>

en: Support link:
pt: Link de suporte:

en: Support title:
pt: Título de suporte:

en: Suspend user
pt: Suspender usuário

en: Svenska (Swedish)
pt: Svenska (Sueco)

en: Switch to this edition
pt: Trocar para esta edição

en: Tagline:
pt: Subtítulo:

en: Thank you! Your request has been received.
pt: Obrigado! Sua solicitação foi recebida.

en: That book is already on this list.
pt: O livro já está nesta lista.

en: That makes an average of %(pages)s pages per book.
pt: Isso dá uma média de %(pages)s páginas por livro.

en: That’s great!
pt: Muito legal!

en: The book has been added to the instance since this import
pt: O livro foi adicionado à sua instância desde esta importação

en: The end of the year is the best moment to take stock of all the books read during the last 12 months. How many pages have you read? Which book is your best-rated of the year? We compiled these stats, and more!
pt: O fim do ano é o melhor momento para pensar nos livros que lemos nos últimos 12 meses. Quantas páginas você leu? Qual foi o seu livro mais bem avaliado? Compilamos esses e outros dados!

en: The page can be seen by anyone with the complete address.
pt: Esta página pode ser vista por qualquer pessoa que tenha seu link.

en: The page is private, only you can see it.
pt: A página é particular, só você pode vê-la.

en: The page you requested doesn't seem to exist!
pt: A página que você procura não existe!

en: Their best rated review
pt: Sua melhor avaliação

en: Their rating: <strong>%(rating)s</strong>
pt: Avaliação: <strong>%(rating)s</strong>

en: Their shortest read this year…
pt: A leitura mais curta do ano…

en: Theme filename
pt: Arquivo do tema

en: Theme name
pt: Nome do tema

en: Theme:
pt: Tema:

en: Themes
pt: Temas

en: There are no books here right now! Try searching for a book to get started
pt: Não há nenhum livro aqui! Tente pesquisar livros para começar

en: There aren't any activities right now! Try following a user to get started
pt: Não há nenhuma atividade! Tente seguir um usuário para começar

en: These are some first steps to get you started.
pt: Estes são os primeiros passos para você começar.

en: This action cannot be un-done
pt: Esta ação não pode ser desfeita

en: This domain is blocked. Please contact your administrator if you think this is an error.
pt: Este domínio está bloqueado. Entre em contato com a administração se você acha que isso é um engano.

en: This group has no lists
pt: Este grupo não tem listas

en: This import is in an old format that is no longer supported. If you would like to troubleshoot missing items from this import, click the button below to update the import format.
pt: Esta importação está em um formato antigo que não é mais compatível. Se quiser resolver alguns itens faltantes dessa importação, clique no botão abaixo para atualizar o formato da importação.

en: This is a new author
pt: É um/a novo/a autor/a

en: This is a new work
pt: É uma nova obra

en: This is your last chance to set your domain and protocol.
pt: Esta é sua última chance de configurar seu domínio e protocolo.

en: This link is taking you to: <code>%(link_url)s</code>.<br> Is that where you'd like to go?
pt: Este link te levará a: <code>%(link_url)s</code>.<br> Você quer mesmo ir?

en: This link opens in a pop-up window
pt: Este link abrirá em uma janela pop-up

en: This link with file type has already been added for this book. If it is not visible, the domain is still pending.
pt: Este link e tipo de arquivo já foram adicionados ao livro. Se não estiverem visíveis, o domínio ainda está em processo de análise.

en: This list is currently empty
pt: Esta lista está vazia

en: This report will be sent to %(site_name)s's moderators for review.
pt: Esta denúncia será encaminhada à equipe de moderadores de %(site_name)s para análise.

en: This shelf is empty.
pt: Esta estante está vazia.

en: Times used
pt: Número de usos

en: Title
pt: Título

en: Title:
pt: Título:

en: To Read
pt: Quero ler

en: Total users
pt: Total de usuários

en: Track your reading, talk about books, write reviews, and discover what to read next. Always ad-free, anti-corporate, and community-oriented, BookWyrm is human-scale software, designed to stay small and personal. If you have feature requests, bug reports, or grand dreams, <a href='https://joinbookwyrm.com/get-involved' target='_blank'>reach out</a> and make yourself heard.
pt: Registre o andamento de suas leituras, fale sobre livros, escreva resenhas e ache o que ler em seguida. Sempre sem propagandas, anticorporativa e voltada à comunidade, a BookWyrm é um software em escala humana desenvolvido para permanecer pequeno e pessoal. Se você tem sugestões de funções, avisos sobre bugs ou grandes sonhos para o projeto, <a href='https://joinbookwyrm.com/get-involved' target='_blank'>fale conosco</a> e faça sua voz ser ouvida.

en: Troubleshooting
pt: Solução de problemas

en: True
pt: Verdadeiro

en: Try searching for <strong>%(user)s</strong> on <code>%(remote_domain)s</code> instead
pt: Em vez disso, tente procurar <strong>%(user)s</strong> em <code>%(remote_domain)s</code>

en: Uh oh...
pt: Ah não...

en: Un-block
pt: Desbloquear

en: Un-boost
pt: Descompartilhar

en: Un-ignore
pt: Não ignorar

en: Un-like
pt: Descurtir

en: Un-save
pt: Restaurar

en: Un-suspend user
pt: Reativar usuário

en: Unable to save settings
pt: Configurações não salvas

en: Unable to save theme
pt: Não foi possível salvar o tema

en: Undo follow request
pt: Cancelar solicitação para seguir

en: Unfollow
pt: Deixar de seguir

en: Unfollow @%(username)s
pt: Deixar de seguir @%(username)s

en: Uninvite
pt: Desconvidar

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Unlisted
pt: Não listado

en: Update import
pt: Atualizar importação

en: Update on your report:
pt: Atualização sobre sua denúncia:

en: Update progress
pt: Atualizar andamento

en: Update read dates for "<em>%(title)s</em>"
pt: Atualizar datas de leitura de "<em>%(title)s</em>"

en: Updated:
pt: Atualizado:

en: Updates
pt: Atualizações

en: Upload cover:
pt: Enviar capa:

en: Use IP address blocks with caution, and consider using blocks only temporarily, as IP addresses are often shared or change hands. If you block your own IP, you will not be able to access this page.
pt: Use o bloqueio de IPs com cautela, e considere usá-los apenas temporariamente, já que endereços de IP são muitas vezes compartilhados entre vários usuários. Se bloquear seu próprio IP você não conseguirá acessar esta página.

en: Use limit:
pt: Limite de utilização:

en: Used when the instance is previewed on joinbookwyrm.com. Does not support HTML or Markdown.
pt: Mostrado quando a instância é vista em joinbookwyrm.com. Não é compatível com HTML ou Markdown.

en: User Actions
pt: Ações do usuário

en: User Activity
pt: Atividade do usuário

en: User Profile
pt: Perfil do usuário

en: User details
pt: Detalhes do usuário

en: User handle to follow from:
pt: Seu nome de usuário:

en: User profile
pt: Perfil do usuário

en: User signup activity
pt: Novos usuários

en: User type
pt: Tipo de usuário

en: User with this username already exists
pt: Um usuário com este nome já existe

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Username or password are incorrect
pt: Nome de usuário ou senha incorretos

en: Username:
pt: Usuário:

en: Users
pt: Usuários

en: Users or statuses that have already been reported (regardless of whether the report was resolved) will not be flagged.
pt: Usuários ou publicações já denunciados (independente de terem ou não sido solucionados) não serão sinalizados.

en: Users:
pt: Usuários:

en: Users: <small>%(instance_name)s</small>
pt: Usuários: <small>%(instance_name)s</small>

en: Using S3:
pt: Usar S3:

en: Version:
pt: Versão:

en: View ISNI record
pt: Ver registro ISNI

en: View all
pt: Ver todos

en: View all %(size)s
pt: Ver todos os %(size)s

en: View all books
pt: Ver todos os livros

en: View and troubleshoot failed items
pt: Ver e solucionar importações fracassadas

en: View directory
pt: Ver diretório

en: View ignored requests
pt: Ver solicitações ignoradas

en: View imported review
pt: Visualizar resenha importada

en: View installation instructions
pt: Ver instruções da instalação

en: View instance
pt: Ver instância

en: View links
pt: Ver links

en: View on Goodreads
pt: Ver no Goodreads

en: View on Inventaire
pt: Ver no Inventaire

en: View on LibraryThing
pt: Ver no LibraryThing

en: View on OpenLibrary
pt: Ver na OpenLibrary

en: View report
pt: Ver denúncia

en: View status
pt: Ver publicação

en: View user profile
pt: Ver perfil do usuário

en: Visible:
pt: Visível:

en: Want to Read "%(book_title)s"
pt: Quero ler "%(book_title)s"

en: Want to Read "<em>%(book_title)s</em>"
pt: Quero ler "<em>%(book_title)s</em>"

en: Want to read
pt: Quero ler

en: Warning
pt: Atenção

en: Way to go!
pt: Muito bem!

en: Weeks
pt: Semanas

en: Welcome
pt: Bem-vindo(a)

en: Welcome to %(site_name)s!
pt: Bem-vindol(a) a %(site_name)s!

en: What are you reading?
pt: O que você está lendo?

en: When someone tries to register with an email from this domain, no account will be created. The registration process will appear to have worked.
pt: Quando alguém tentar se registrar com um e-mail desta domínio a conta não será criada. O processo de registro apenas parecerá ter funcionado.

en: When you make your page private, the old key won’t give access to the page anymore. A new key will be created if the page is once again made public.
pt: Ao tornar a página particular, a chave antiga passa a não funcionar mais. Uma nova chave será gerada quando a página for tornada pública novamente.

en: Who to follow
pt: Quem seguir

en: Wikipedia
pt: Wikipédia

en: Wikipedia link:
pt: Link da Wikipédia:

en: Works
pt: Obras

en: Works created
pt: Obras criadas

en: You are already following <strong>%(account)s</strong>
pt: Você já está seguindo <strong>%(account)s</strong>

en: You are deleting this readthrough and its %(count)s associated progress updates.
pt: Você está excluindo este registro de leitura e as %(count)s atualizações de andamento associadas.

en: You are now following %(display_name)s!
pt: Agora você está seguindo %(display_name)s!

en: You are running BookWyrm in <strong>debug</strong> mode. This should <strong>never</strong> be used in a production environment.
pt: Você está rodando a BookWyrm no modo <strong>debug</strong>, que <strong>nunca</strong> deve ser usado em um ambiente de produção.

en: You are running BookWyrm in production mode without https. <strong>USE_HTTPS</strong> should be enabled in production.
pt: Você está rodando a BookWyrm em produção sem https. <strong>USE_HTTPS</strong> deve ser habilitado em produção.

en: You can add books when you start using %(site_name)s.
pt: Você pode adicionar livros quando começar a usar o %(site_name)s.

en: You can block IP ranges using CIDR syntax.
pt: Você pode bloquear intervalos de IP utilizando a sintaxe CIDR.

en: You can change your instance settings in the <code>.env</code> file on your server.
pt: Você pode mudar as configurações da instância no arquivo <code>.env</code> em seu servidor.

en: You can download your Goodreads data from the <a href="https://www.goodreads.com/review/import" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Import/Export page</a> of your Goodreads account.
pt: Você pode baixar seus dados do Goodreads na <a href="https://www.goodreads.com/review/import" target="_blank" rel="noopener noreferrer">página de Importar/Exportar</a> da sua conta.

en: You can opt-out at any time in your <a href="%(path)s">profile settings.</a>
pt: Você pode desabilitar esta opção a qualquer momento em suas <a href="%(path)s">configurações de perfil.</a>

en: You can set or change your reading goal any time from your <a href="%(path)s">profile page</a>
pt: Você pode definir ou alterar sua meta de leitura a qualquer momento em sua <a href="%(path)s">página de perfil</a>

en: You don't have any Groups yet!
pt: Você ainda não tem nenhum Grupo!

en: You don't have any reading activity for this book.
pt: Você ainda não registrou sua leitura.

en: You have already requested to follow <strong>%(account)s</strong>
pt: Você já pediu para seguir <strong>%(account)s</strong>

en: You have been removed from the "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>" group
pt: Você foi excluído(a) do grupo "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: You have blocked <strong>%(account)s</strong>
pt: Você bloqueou <strong>%(account)s</strong>

en: You have no messages right now.
pt: Você não tem mensagens.

en: You have shelved this edition in:
pt: Você colocou esta edição na estante em:

en: You requested to reset your %(site_name)s password. Click the link below to set a new password and log in to your account.
pt: Você solicitou a redefinição de sua senha no %(site_name)s. Clique no link abaixo para definir uma nova senha e entrar no site.

en: You successfully added a book to this list!
pt: Você adicionou um livro a esta lista com sucesso!

en: You successfully suggested a book for this list!
pt: Você sugeriu um livro para esta lista com sucesso!

en: You're all caught up!
pt: Nenhuma notificação nova!

en: You're all set!
pt: Tudo pronto!

en: You're invited to join %(site_name)s!
pt: Você recebeu um convite para participar de %(site_name)s!

en: You're invited to join %(site_name)s! Click the link below to create an account.
pt: Você recebeu um convite para juntar-se a %(site_name)s! Clique no link abaixo para criar uma conta.

en: You've read <a href="%(path)s">%(read_count)s of %(goal_count)s books</a>.
pt: Você leu <a href="%(path)s">%(read_count)s de %(goal_count)s livros</a>.

en: Your %(year)s Books
pt: Seus livros de %(year)s

en: Your <a href="%(url)s">import</a> completed.
pt: Sua <a href="%(url)s">importação</a> foi concluída.

en: Your Account
pt: Sua conta

en: Your Books
pt: Seus livros

en: Your Groups
pt: Seus grupos

en: Your Lists
pt: Suas listas

en: Your account as a user and an admin
pt: Sua conta enquanto usuário e administrador

en: Your account will show up in the <a href="%(path)s">directory</a>, and may be recommended to other BookWyrm users.
pt: Sua conta aparecerá no <a href="%(path)s">diretório</a> e poderá ser recomendada para outros usuários da BookWyrm.

en: Your account will show up in the directory, and may be recommended to other BookWyrm users.
pt: Sua conta aparecerá no diretório e poderá ser recomendada para outros usuários da BookWyrm.

en: Your books
pt: Seus livros

en: Your comments
pt: Seus comentários

en: Your domain appears to be misconfigured. It should not include protocol or slashes.
pt: Seu domínio parece estar mal configurado. Ele não deve incluir protocolo nem barras.

en: Your password:
pt: Sua senha:

en: Your quotes
pt: Suas citações

en: Your reading activity
pt: Andamento da sua leitura

en: Your review of '%(book_title)s'
pt: Sua resenha de '%(book_title)s'

en: Your reviews
pt: Suas resenhas

en: accepted your invitation to join group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
pt: aceitou seu convite para participar do grupo "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: active
pt: ativo

en: added <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> to your list "<a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>"
pt: adicionou <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> à sua lista "<a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>"

en: and %(remainder_count_display)s other | and %(remainder_count_display)s others
pt[0]: e %(remainder_count_display)s outro
pt[1]: e %(remainder_count_display)s outros

en: book on your shelves | books on your shelves
pt[0]: livro em suas estantes
pt[1]: livros em suas estantes

en: books
pt: livros

en: boosted
pt: compartilhou

en: boosted your <a href="%(related_path)s">comment on<em>%(book_title)s</em></a>
pt: compartilhou seu <a href="%(related_path)s">comentário sobre <em>%(book_title)s</em></a>

en: boosted your <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
pt: compartilhou sua <a href="%(related_path)s">citação de <em>%(book_title)s</em></a>

en: boosted your <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
pt: compartilhou sua <a href="%(related_path)s">resenha de <em>%(book_title)s</em></a>

en: boosted your <a href="%(related_path)s">status</a>
pt: compartilhou sua <a href="%(related_path)s">publicação</a>

en: by
pt: de

en: commented on <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
pt: comentou <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: commented on <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
pt: comentou <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> de <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

[ctx: curation type]
en: Open
pt: Aberta

en: eBook
pt: e-book

en: edited %(date)s
pt: editado %(date)s

en: finished
pt: terminado

en: finished reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
pt: terminou de ler <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: finished reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
pt: terminou de ler <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> de <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

en: followed you
pt: te seguiu

en: follower you follow | followers you follow
pt[0]: seguidor que você segue
pt[1]: seguidores que você segue

en: has been removed from your group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
pt: foi excluído(a) de seu grupo "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: has changed the description of <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>
pt: mudou a descrição de <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>

en: has changed the name of <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>
pt: mudou o nome de <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>

en: has changed the privacy level for <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>
pt: mudou o nível de privacidade de <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>

en: has joined your group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
pt: entrou em seu grupo "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: has left your group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
pt: saiu de seu grupo "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: inactive
pt: inativo

en: invited you to join the group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
pt: te convidou para participar do grupo "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: last active
pt: última atividade

en: liked your <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
pt: curtiu seu <a href="%(related_path)s">comentário sobre <em>%(book_title)s</em></a>

en: liked your <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
pt: curtiu sua <a href="%(related_path)s">citação de <em>%(book_title)s</em></a>

en: liked your <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
pt: curtiu sua <a href="%(related_path)s">resenha de <em>%(book_title)s</em></a>

en: liked your <a href="%(related_path)s">status</a>
pt: curtiu sua <a href="%(related_path)s">publicação</a>

en: mentioned you in a <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
pt: te mencionou em um <a href="%(related_path)s">comentário sobre <em>%(book_title)s</em></a>

en: mentioned you in a <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
pt: te mencionou em uma <a href="%(related_path)s">citação de <em>%(book_title)s</em></a>

en: mentioned you in a <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
pt: te mencionou em uma <a href="%(related_path)s">resenha de <em>%(book_title)s</em></a>

en: mentioned you in a <a href="%(related_path)s">status</a>
pt: te mencionou em uma <a href="%(related_path)s">publicação</a>

en: of %(pages)s pages
pt: de %(pages)s páginas

en: on <a href="/">%(site_name)s</a>
pt: em <a href="/">%(site_name)s</a>

en: page %(page)s
pt: página %(page)s

en: page %(page)s of %(total_pages)s
pt: página %(page)s de %(total_pages)s

en: pages
pt: página

en: password
pt: senha

en: percent
pt: porcentagem

en: posts
pt: publicações

en: quoted <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
pt: citou <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: quoted <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
pt: citou <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> de <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

en: rated <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>:
pt: avaliou <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>:

en: rated <em><a href="%(path)s">%(title)s</a></em>: %(display_rating)s star | rated <em><a href="%(path)s">%(title)s</a></em>: %(display_rating)s stars
pt[0]: avaliou <em><a href="%(path)s">%(title)s</a></em>: %(display_rating)s estrela
pt[1]: avaliou <em><a href="%(path)s">%(title)s</a></em>: %(display_rating)s estrelas

en: rated it
pt: avaliou este livro

en: replied to <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>'s <a href="%(status_path)s">status</a>
pt: respondeu à <a href="%(status_path)s">publicação</a> de <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>

en: reviewed <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
pt: resenhou <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: reviewed <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
pt: resenhou <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> de <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

en: search
pt: pesquisar

en: sent you a follow request
pt: pediu para te seguir

en: set a goal to read %(counter)s book in %(year)s | set a goal to read %(counter)s books in %(year)s
pt[0]: definir como meta ler %(counter)s livro em %(year)s
pt[1]: definir como meta ler %(counter)s livros em %(year)s

en: started
pt: iniciado

en: started reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
pt: começou a ler <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: started reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
pt: começou a ler <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> de <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

en: suggested adding <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> to your list "<a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>"
pt: sugeriu adicionar <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> à sua lista "<a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>"

en: username
pt: nome de usuário

en: wants to read <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
pt: quer ler <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: wants to read <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
pt: quer ler <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> de <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

en: {i} uses
pt: {i} usos

en: …and the longest
pt: …e a mais longa

en: 简体中文 (Simplified Chinese)
pt: 简体中文 (Chinês simplificado)

en: 繁體中文 (Traditional Chinese)
pt: 繁體中文 (Chinês tradicional)
